تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

چگونه می توانیم کشور و جامعه ای دارای رحمت اسلامی و نبوی داشته باشیم؟

  هر مسلمانی می داند که مکتب انسان ساز اسلام ، مروج چه اندیشه ای است.نگاهی عمیق و دقیق به سیره ی اولیاء و انبیاء مخصوصا" روش و رفتار کامل ترین انسان ها ، حضرت خاتم المرسلین (ص) راه را برای همگان روشن می کند.

  پیامبر گرامی اسلام (ص( نیز طبق فرمان خداوند  و با توجه به ظرفیت فکری مخاطبان با برخی تنها بر اساس استدلال عقلی گفت و گو می کرد ، با گروه دوم از راه نصیحت و بیان در خور فهم آنان وارد می شد و با افرادی که لجوجانه به عقاید خویش چسبیده و درهای ذهن خود را بر هر گونه استدلال یا نصیحتی بسته بودند ، با جدل وارد مذاکره می شد.

  لیکن با ﮐﮊ اندیشان مهاجم که نمی شد با آرامش مذاکره کرد ، شمشیر به دست می گرفت زیرا که حرف شنو نبودند.آسان ترین راه برای هدایت اینان دست به شمشیر بردن است که پیامبر اکرم (ص) از آن راه بهره می جست.


   

   اسلام دین مهر و محبت و مخالف خشونت

  بدون تردید ، همه ی ادیان آسمانی به وﻳﮊه دین مبین اسلام بر پایه مهر و محبت و برابری مردم در پیشگاه خداوند متعال بنا شده است،در آموزه های دینی به پیشی گرفتن رحمت خدا بر خشم و غضب وی اشاره شده است.و کیفر و عذاب او مگر بر قانون شکنان وتجاوز گران به مال و جان و ناموس و حقوق دیگران نمی رسد.

  پیامبر گرامی اسلام خود دارای اخلاق نیک و پسندیده بود و خداوند متعال او را به این صفت نیک می ستایدو می فرماید:

  ﴿ و֝ ا ّﻧﻚ֝ ֝ﻟﻌ֝لیﺧُلُقٍ عظیم. ﴾

  تو دارای اخلاق – روش و منش – بسیار نیکویی هستی.

  در جای دیگر می فرماید:

  ﴿ وَﻟَوْ کُنْتَ فَظّاً غَلیِظَ  اٌلْقَلْبِ لَانْفَضّواْ مِنْ حَوْ لَکِ. ﴾

  اگر بد اخلاق و درشتخو بودی ، از گردت پراکنده می شدند.

  در قرآن کریم تمام سوره ها با نام خداوند رحمن و رحیم ،خدای مهر گستر مهربان آغاز می شود ،مگر یک سوره (سوره ی توبه) که آن هم در ارتباط با پیمان شکنی مشرکان است که قرار داد مورد توافق طرفین را زیر پا نهادند.

  از سوی دیگر تمام صفات و اسمای الهی که در آخر آیات قرآن کریم آمده است و حکم محکمات آیه را دارد ، در مجموع 12/5%آن در ارتباط با مهربانی و مهر گستری خداوند است و تنها 3/15%آن مربوط به خشم و انتقام خداوند است.

  گفت و گوی سازنده و پرثمر به منظور دستیابی به درک بهتر و کارسازتر از شرایط دائما"متحول زمانه و اتخاذ رویکردهای کار آمد در قبال آنها ، در صورتی که در درون یک چارچوب قانونی و با توجه به اصول بنیادینی نظیر عدالت اجتماعی و رعایت خیر و صلاح عامه و التزام به آموزه  ای اخلاقی صورت پذیرد. بالاترین بازده مطلوب را به بار خواهد آورد.

  حاکمیت قانون و اخلاق می تواند از جایگزین شدن خشونت به عوض گفت و گو جلوگیری به عمل آورد و زمینه را برای گفت و شنود سازنده مهیا سازد. در درون این چار چوبهای قانونی و اخلاقی می توان در باب مسائلی که می توانند به رشد اجتماعی و بالا رفتن میزان مشارکت عامه کمک رسانند،به بحث پرداخت.

  از جمله مهمترین این قبیل مسائل خود بحث از ضرورت روند مستمر قانونمند شدن جامعه و لزوم اتخاذ رویکرد اخلاقی در قبال امور است.

  توجه به این نکته که تغییرات بیرونی ، تجدید نظر مستمر در قوانین را الزامی می سازد ، می تواند باب این بحث سازنده را بگشاید که چگونه و بر مبنای کدام موازین می توان در هر مقطع زمانی مناسب ترین قوانین را برای تمشیت امور جامعه  تدوین و پیشنهاد کرد به طوری که با بهره گیری از آنها سیر تکاملی جامعه شتاب فزاینده تری پیدا کند.

  از سوی دیگر ، انسان این ظرفیت را دارد که با مهار و کنترل خویشتن از انرﮊی های درونی ، نیرویی تولید کند که نه تنها مخرب نیست بلکه سازنده و رشد دهنده است.

  خشم یکی از احساسات طبیعی انسانی است که اگر به خوبی هدایت  و کنترل شده و گفت و گو جایگزین پرخاشگری گردد، جراحت حاصل از خشم می تواند به بهترین شکل شفا یافته و روابط بین انسانها هر چه بیشتر به سلامت و رضایت منتهی گردد.

   

  مگر کسی می تواند انکار کند که اسلام دین رحمت است. مگر می شود انکار کرد که خدای سبحان ، آن است که "سبقت رحمته غضبه" و مگر معنی سبقت گرفتن رحمت خدا بر غضبش چیزی جز غلبه بر غضب اوست و مگر قرآن کریم این مطلب را تایید نکرده است؟ ولو لا کلمه سبقت من  ربک.

  در قرآن آمده است :

  ﴿و ما ارسلناک رحمه للعالمین﴾

  محبت و مهربانی و لطف نسبت به تمامی مخلوقات خدا و از جمله همه ی انسانهاست.

  و همه ی پیروان پیامبر (ص) موظف به پیروی از الگوی او هستند، ﴿لکم فی رسول الله اسوه حسنه﴾

  آیا خوی و خصلت با عظمت پیامبر اسلام (ص) چیزی جز خوشرویی با همه مخاطبان و مدارا و مروت با دوستان و دشمنان بوده است؟

  پیامبر گرامی اسلام (ص)فرموده است: ﴿امرنی ربی بمداراه الناس کما امرنی بتبلیغ الرساله﴾

  پروردگارم به من دستور مدارا با همه ی مردم را صادر کرده است همانگونه که دستور به تبلیغ رسالت داده است.

  امیر ﻣﺆمنان (ع) فرموده است:

  ﴿ابذل لا خیک دمک و مالک و لعدوک عدلک و انصافک و للعامه بشرک و احسانک﴾

  در مقابل برادرت از خون و مالت بگذر و در مقابل دشمنت عدالت و انصاف خود را بذل کن و در مقابل همه مردم خوشرویی و بخشش و نیکو کاریت را عرضه کن.

  و نیز می فرماید:

  " به هنگام عصبانیت (نه  تصمیم – نه تنبیه -نه دستور). "

  آیا خوشرویی چیزی جز "لبخند زدن و تبسم کردن "است؟

  در تمامی نمازهای یومیه چندین بار صفات رحمن و رحیم را تکرار می کنیم. اثر تربیتی این تلقین چیزی جز رحمت الهی است که در قلب ﻣﺆمن تجلی می کند؟


  این مطلب تا کنون 175 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 آذر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : اسلام ,پیامبر ,خداوند ,رحمت ,اخلاق ,چیزی ,قرآن کریم ,پیامبر گرامی ,گرامی اسلام ,دارای اخلاق ,خداوند متعال ,پیامبر گرامی اسلام ,
  چگونه می توانیم کشور و جامعه ای دارای رحمت اسلامی و نبوی داشته باشیم؟

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149226
 • بازدید امروز :32082
 • بازدید داخلی :1522
 • کاربران حاضر :40
 • رباتهای جستجوگر:715
 • همه حاضرین :755

تگ های برتر